Univerzita al-Azhar

Univerzita al-Azhar je univerzita, která byla založena u mešity al-Azhar nacházející se v Káhiře. Název mešita al-Azhar znamená Zářící mešita. Mešita byla založena v roce 970 generálem Džauharem jako páteční mešita nově založeného města al-Qáhira. Škola (Madrasa) samotná byla založena v roce 988 a je to nejstarší univerzita na světě.

Do roku 1961 zde byla vyučována pouze teologie, islámské vědy, islámské právo a arabština. Dnes zde jsou také různé fakulty přírodních a společenských věd. Každý student studující některý ze světských oborů musí zároveň navštěvovat i přednášky z teologie a islámského práva. Z obou těchto oborů také skládá zkoušky.

Pro přijetí ke studiu je potřeba maturitní vysvědčení na některé z al-azharských středních škol, které se nachází po celém Egyptě. Studenti ze zahraničí musí nejdříve navštěvovat rok přípravný kurz, kdy se učí arabštinu, angličtinu a islámské vědy.

Mešita al-Azhar

Mešitu al-Azhar nazýval západní svět "Vatikán islámu", protože za doby Fátimovců zde byly položeny základy šíitské víry a v době Saladina se naopak stala centrem ortodoxního sunnitského učení.

Univerzita a mešita al-Azhar

Univerzita a mešita Al-Azhar